Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 12605
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Skitnica »

Coolio wrote:
Thu Aug 07, 2025 4:31 pm
Skitnica wrote:
Thu Aug 07, 2025 3:44 pm
Coolio wrote:
Thu Aug 07, 2025 1:57 pm
A ja, nista? Sam d apijem kafu xaxaxa :D
Najbolje su te kafe dok piješ sam… :pusisss ispričaš se sam sa sobom, nagrdiš, lijepog kažeš .. i sve opet ostane, u povjerenju … :hahah Bez sumnje da će ici dalje … :D/
Ali je ipak bolja kafa sa mnom, odgovorno tvrdim :hahah
Ne znam/ ne mogu potvrditi. :noktts

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16398
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Bella »

Otvoren Espresso Garden: Ugodno urbano utočište u centru Sarajeva
mole se posjetioci.da nam jave utiske :aaww
Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Image

Solja :doh

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16398
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Bella »

Koju šalicu za kavu birate? Evo što to govori o vašem unutarnjem svijetu
Image

Image br 1. ali radije zelenu... :DE
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16398
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Bella »

Ako ste odabrali prvu šalicu: jasnoća, red i unutarnja kontrola

Ovaj izbor odražava um koji traži ravnotežu, strukturu i emocionalnu usklađenost. Obično se osjećate sigurnije kada stvari imaju smisla, kada je kaos pod kontrolom i kada se emocije mogu posložiti.

Skloni ste razmišljati prije nego što reagirate. Ne izbjegavate emocije, ali ih radije želite razumjeti prije nego što ih pokažete. Zbog toga drugima djelujete stabilno i zrelo. Pouzdani ste, smireni i sposobni donositi odluke pod pritiskom.

Ipak, ta potreba za kontrolom može vas navesti i na potiskivanje dubokih emocija. Možda vam je teško tražiti pomoć ili si dopustiti da do kraja osjetite bol. Ne zbog hladnoće, nego zbog pritiska koji sami sebi stvarate. Ranjivost vam ne dolazi prirodno i ponekad racionalizirate ono što bi zapravo trebalo osjetiti.

Ova šalica ne predstavlja krutost, nego svjesnost. Sugerira da je možda vrijeme da si dopustite više nježnosti, a da pritom ne izgubite ravnotežu.
Ako ste odabrali drugu šalicu: sjećanje, emocija i dubina

Vaš unutarnji svijet snažno je povezan s proživljenim iskustvima. Više cijenite autentičnost nego savršenstvo. Svaki detalj za vas ima značenje, a svako sjećanje ostavlja trag.

Skloni ste prošlost utkati u sadašnjost. Emocije ne blijede lako, a to vam daje veliku sposobnost empatije. Osjećate što drugi proživljavaju čak i kada to ne izgovore. Znate doista slušati i biti iskreno prisutni.

Izazov nastaje kada postane teško otpustiti. Možete ostati vezani uz uspomene, odnose ili nostalgiju koji su već ispunili svoju svrhu. Ponekad prošlost postane emocionalno utočište koje vas sprječava da se otvorite novome.

Ova šalica vas ne poziva da zaboravite, nego da integrirate bez vezivanja. Sjećanje vam može biti oslonac, ali ne smije vas zadržavati.
Ako ste odabrali treću šalicu: snaga, sjena i intenzitet

U vama postoji snažna emocionalna intenzivnost. Ne bojite se složenosti ni suočavanja s onim što drugi izbjegavaju. Naučili ste oslanjati se na sebe i neovisnost vam dolazi prirodno.

Prepoznajete teške emocije poput ljutnje, straha ili tuge, čak i ako ih ne dijelite uvijek s drugima. Ta svjesnost daje vam emocionalnu otpornost, ali vas ponekad može i izolirati. Snaga katkad postane oklop.

Poteškoće nastaju kada emocionalnu bliskost doživite kao rizik. Držanje distance štiti, ali i ograničava povezanost. Potisnute emocije mogu se nakupljati i pokazivati kroz razdražljivost ili povlačenje.

Ova šalica upućuje na proces usklađivanja: omekšati bez gubitka snage, dopustiti bliskost bez odricanja od vlastitoga identiteta.
Ako ste odabrali četvrtu šalicu: intuicija, osjetljivost i emocionalna percepcija

Vaš unutarnji svijet više vodi ono što osjećate nego ono što analizirate. Primjećujete nevidljive nijanse: ozračje, šutnje, neizgovorene emocije. Osjećate prije nego što razumijete.

Ta osjetljivost omogućuje vam duboko suosjećanje i iskrenu povezanost s drugima. Kreativnost i osjećaj smisla prirodno teku kroz vas. No, upravo zbog te otvorenosti možete nesvjesno preuzimati tuđe emocije.

Emocionalna iscrpljenost može se pojaviti bez očitog razloga. Ponekad je teško razlučiti što pripada vama, a što okolini. Kako biste se zaštitili, možete se povući u svoj unutarnji svijet.

Ova šalica ne govori o krhkosti, nego o usklađenosti. Sugerira potrebu za postavljanjem emocionalnih granica bez gašenja vlastite osjetljivosti.
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16398
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Bella »

U svijetu gastronomije stalno se pojavljuju novi trendovi, ali rijetko koji izazove toliko znatiželje kao kombinacija kafe i maslinovog ulja. Iako na prvi pogled zvuči neobično, ova kombinacija osvaja ljubitelje kafe širom svijeta naročito zbog svojih zdravstvenih prednosti.
........... starbucks se pokushao . mala konzerva oliv oil.a kostala 5 doll. ali nije proshlo kod musterija.
nije poseban ukus .slegne se na dno a i neki se zalili za laxative effect

https://www.klix.ba/lifestyle/gastro/za ... /260418081
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Kakvu pijete kuci?

Frendica se zali da ove sto dolaze s nasih prostora, ni jedna vise ne valja.
Valjaju na balkanu, ali nama dodju stare, kisele…Sve se vise ljudi skida s tih.
Predlazem joj da kupi sirovu i sama da przi i melje, ako vec zeli ostati na kafi iz dzezve.

Mi smo iz istog razloga presli potpuno na espresso/macchiato.

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Nisam neko ko cesto pije kafu ali je u Bosni volim popiti. I to svako jutro obavezno skuva se puna dzezva i to veca i onda iz fildzana pijemo. Interesantno mi :D

A ovde pijem latte macchiato

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Pravis kuci ili porucujes?

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Porucujem a i pravim kuci....Uzeo sebi jednu dobru masinu marke D'elonghi... Pravi dobru kafu :)

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Coolio wrote:
Sun Apr 19, 2026 1:48 am
Porucujem a i pravim kuci....Uzeo sebi jednu dobru masinu marke D'elonghi... Pravi dobru kafu :)
Koju kafu kupujes?

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Peace wrote:
Mon Apr 20, 2026 2:59 pm
Coolio wrote:
Sun Apr 19, 2026 1:48 am
Porucujem a i pravim kuci....Uzeo sebi jednu dobru masinu marke D'elonghi... Pravi dobru kafu :)
Koju kafu kupujes?
Lavazza , ona mi se nekako svidja...A ti?

Image

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Imam dva aparata za espresso.
Jedan manji koji koristim svaki dan
Ne uzima mi mnogo prostora u kuhinji, a nadjem dobru cijenu kafe

Image
Za njega koristim ovu kafu

Image

I imam ovaj i ovu mutilicu

Image

Za ovaj idu malo veca pakiranja, i vise kostaju.

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Peace wrote:
Mon Apr 20, 2026 9:12 pm
Imam dva aparata za espresso.
Jedan manji koji koristim svaki dan
Ne uzima mi mnogo prostora u kuhinji, a nadjem dobru cijenu kafe

Image
Za njega koristim ovu kafu

Image

I imam ovaj i ovu mutilicu

Image

Za ovaj idu malo veca pakiranja, i vise kostaju.
Bas su dobri. Ja imam taj jedan koji pravi vise vrsta. Sirok je otprilike kao ta dvoja dva zajedno.

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Je li aparat melje kafu ili kupujes mljevenu?

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Peace wrote:
Mon Apr 20, 2026 10:32 pm
Je li aparat melje kafu ili kupujes mljevenu?
Melje. Kupujem u zrnu. U aparat ubacim vodu, mleko i kafu...

Nije los aparat...Nesto slicno ovom...

Image

User avatar
Peace
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 16517
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Peace »

Isplatnije je sada imati te sto melju.

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Ja ovde nadjem kafu za 10 eura kilogram...Inace je blizu 20 ali uglavnom je u nekoj od prodavnica na akciji. U Holandiji je kafa jeftinija a meni je Holandija na 20 minuta...

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 12605
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Skitnica »

Sve veći troškovi života odražavaju se i na omiljeni napitak građana. Mnogi tvrde da odlazak na kafu više nije svakodnevna navika, već trošak o kojem se sve češće razmišlja

Kafa, nekada simbol pristupačnog druženja i svakodnevnog rituala, za mnoge građane postaje sve skuplji užitak.

Najnoviji cjenovnici u pojedinim ugostiteljskim objektima pokazuju da cijene pojedinih vrsta kafa dostižu i dvocifrene iznose, što je izazvalo brojne reakcije među gostima. Dok ugostitelji ističu rast troškova poslovanja i sve veću potražnju za premium napicima, građani se pitaju gdje je granica poskupljenjima i da li će ispijanje kafe uskoro postati luksuz rezervisan samo za posebne prilike.

spijanje kafe u ugostiteljskim objektima u Banjoj Luci sve više postaje udar na kućni budžet.

Cijene kafa u banjalučkom kafiću:

- Espresso - 3,60 KM;
- Cappuccino - 4,60 do 4,90 KM;
- Latte macchiato sa Nutellom - 5,60 KM;
- Nugat cappuccino - 7,50 KM;
- Espresso sa likerima i dodacima - 9 KM;
- Irish coffee - 11 KM.

Cijene omiljenog napitka građana posljednjih godina bilježe stalan rast, a pojedine vrste kafe danas koštaju gotovo kao nekada cijeli ručak. Prema cjenovniku jednog banjalučkog ugostiteljskog objekta, obični espreso košta 3,6 KM, dok se za kapućino izdvaja između 4,6 i 4,9 KM, pišu Nezavisne.

Ljubitelji specijalnih kafa moraju posegnuti još dublje u džep, te late makijato sa nutelom košta 5,6 KM, nugat kapućino 7,5 KM, a espreso sa likerima i dodacima dostiže cijenu od čak 9 KM.

Najskuplji na meniju je Irish coffee, za koji gosti izdvajaju čak 11 KM. Poređenja radi, za isti iznos u pojedinim pekarama moguće je kupiti kompletan obrok, dok se u nekim restoranima za nekoliko maraka više može naručiti glavno jelo.

Građani ističu da su poskupljenja postala svakodnevnica, ali smatraju da cijene kafa sve češće prelaze granicu opravdanog. Mnogi potrošači tvrde da ispijanje kafe u gradu postaje privilegija, a ne svakodnevna navika.

- Nije problem platiti kvalitet, ali kada obična kafa košta skoro četiri marke, čovjek se zapita da li je pretjerano, kaže jedan Banjalučanin.

Prema riječima jedne Banjalučanke, kafu je platila 4 KM.

- Počeo je post pa sam tražila produženu kafu sa sojinim mlijekom, a ta kafa me je koštala 4 KM. To me je šokiralo, nisam očekivala tu cijenu. Sjećam se perioda kada sam studirala i tada smo mogli u nekim kafićima piti kafu za samo 1 KM, ispričala je jedna Banjalučanka.

Trend rasta cijena nije prisutan samo u Banjaluci, ali je primjetno da se ugostiteljska ponuda sve više okreće premijum napicima i specijalitetima, čije cijene dostižu dvocifrene iznose.

Tako je kafa, koja je decenijama bila simbol pristupačnog druženja, za mnoge građane postala još jedan pokazatelj rastućih troškova života.

U vremenu kada su cijene hrane, stanovanja i komunalija već značajno porasle, pitanje koje se sve češće postavlja među građanima glasi: da li će i obična kafa uskoro postati luksuz koji se konzumira samo u posebnim prilikama?
oslobodenje.ba

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Ima li u Bosni kafica sa turskom kafom? Mislim na obicnu kafu. Ako nema, neko kada bi otvorio lokal i ubacio je u ponudu, ubijao bi lovu :)

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 12605
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Skitnica »

Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 9:25 am
Ima li u Bosni kafica sa turskom kafom? Mislim na obicnu kafu. Ako nema, neko kada bi otvorio lokal i ubacio je u ponudu, ubijao bi lovu :)
Ma ima, kako neće biti…. Uz to kompletan cejf dobijes … :DE

Image

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Skitnica wrote:
Wed Jun 10, 2026 10:49 am
Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 9:25 am
Ima li u Bosni kafica sa turskom kafom? Mislim na obicnu kafu. Ako nema, neko kada bi otvorio lokal i ubacio je u ponudu, ubijao bi lovu :)
Ma ima, kako neće biti…. Uz to kompletan cejf dobijes … :DE

Image
Pitanje je trebalo da se odnosi za izvan Bascarsije, nisam vidjao po kaficima ali super da ima :D

I ja je volim popiti :)

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 12605
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Skitnica »

Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 10:55 am
Skitnica wrote:
Wed Jun 10, 2026 10:49 am
Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 9:25 am
Ima li u Bosni kafica sa turskom kafom? Mislim na obicnu kafu. Ako nema, neko kada bi otvorio lokal i ubacio je u ponudu, ubijao bi lovu :)
Ma ima, kako neće biti…. Uz to kompletan cejf dobijes … :DE

Image
Pitanje je trebalo da se odnosi za izvan Bascarsije, nisam vidjao po kaficima ali super da ima :D

I ja je volim popiti :)
Ma nema da nema, i van Baščaršije i Sarajeva… :plaz

User avatar
Coolio
Stručnjak
Stručnjak
Reactions:
Posts: 8436
Joined: Fri May 17, 2024 9:23 am

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Coolio »

Skitnica wrote:
Wed Jun 10, 2026 11:01 am
Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 10:55 am
Skitnica wrote:
Wed Jun 10, 2026 10:49 am


Ma ima, kako neće biti…. Uz to kompletan cejf dobijes … :DE

Image
Pitanje je trebalo da se odnosi za izvan Bascarsije, nisam vidjao po kaficima ali super da ima :D

I ja je volim popiti :)
Ma nema da nema, i van Baščaršije i Sarajeva… :plaz
Nisi me vodila pa ne znam :D

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions:
Posts: 12605
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Kafa -kahva -kava-kahveh-caffe-café-qahioa

Unread post by Skitnica »

Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 11:04 am
Skitnica wrote:
Wed Jun 10, 2026 11:01 am
Coolio wrote:
Wed Jun 10, 2026 10:55 am


Pitanje je trebalo da se odnosi za izvan Bascarsije, nisam vidjao po kaficima ali super da ima :D

I ja je volim popiti :)
Ma nema da nema, i van Baščaršije i Sarajeva… :plaz
Nisi me vodila pa ne znam :D
Vodi se sam, dovoljno si velik dječak .. :D/
Ka sama sebe vodim …

  • Similar Topics
    Replies
    Views
    Last post
  • Cafe de Anatolia
    by Grofica » » in Muzika
    2 Replies
    734 Views
    Last post by Grofica